تورج منتظری شاه توریدرباره ی جشنواره ی خوارزمی

جشنواره خوارزمي در آيينه زمان

پيشينه جشنواره :

پيشينه جشنواره بين المللي خوارزمي به سال 1365 برمي‌گردد، هنگامي كه تعدادي از مديران و كارشناسان سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران  طرح اوليه ايجاد تشكل و ساختاري براي اهداي جايزه سالانه به مخترعان، مبتكران و محققان برجسته كشور را با هدف تشويق و حمايت مادي و معنوي  از آنان ، در جلسات خود مورد بحث و گفتگو قرار دادند و پس از  بررسي و مطالعه جوانب،  اجراي  اولين دوره آن را در سال 1366 آغاز نمودند.

جشنواره خوارزمي در آيينه زمان

پيشينه جشنواره :

پيشينه جشنواره بين المللي خوارزمي به سال 1365 برمي‌گردد، هنگامي كه تعدادي از مديران و كارشناسان سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران  طرح اوليه ايجاد تشكل و ساختاري براي اهداي جايزه سالانه به مخترعان، مبتكران و محققان برجسته كشور را با هدف تشويق و حمايت مادي و معنوي  از آنان ، در جلسات خود مورد بحث و گفتگو قرار دادند و پس از  بررسي و مطالعه جوانب،  اجراي  اولين دوره آن را در سال 1366 آغاز نمودند.


دوره اول

در مرداد ماه آن سال رئيس وقت سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران دكتر سيد احمد معتمدي مسئوليت برنامه‌ريزي ، سازماندهي و برگزاري مسابقه‌اي با عنوان " مسابقه برجستگان علم و صنعت " را به تعدادي از اعضاي هيئت علمي و كارشناسان سازمان واگذار نمودند. با بررسيها و مشورتهاي كميته فكري و اجرايي برگزاري  واژه برگزيدگان جايگزين برجستگان شد و بدين ترتيب نخستين مسابقه "برگزيدگان علم و صنعت در ايران " با نام جايزه خوارزمي در 24 دي ماه  1366 در سالن اجتماعات ابن سيناي دانشگاه تهران در حضور وزير فرهنگ و آموزش عالي و رئيس سازمان برگزار گرديد و  از ميان 135 طرح،  35 برگزيده با كسب رتبه اول تا سوم در رده تحقيقات، ابتكار و اختراع در چندين رشته مختلف علمي معرفي شدند  كه مدتي بعد در دفتر رياست جمهوري مورد تفقد رئيس جمهور وقت حضرت آيت‌الله خامنه‌اي  قرار گرفته و لوح تقدير خود را از ايشان دريافت نمودند


روند تحولات در دوره هاي مختلف :


اين مسابقه كه ديگر هم عنوان جشنواره را داشت هم به نام يكي از درخشانترين چهره‌هاي علمي دنياي اسلام و ايران كه معرف جهانيان است مزين شده بود، در اعتبار و اهداف و ماموريت براي شناسايي نخبگان در رده‌اي ارزشگذاري و برنامه ريزي شد كه هر ساله در روزهاي دهه فجر مصادف با سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در حضور رئيس جمهور،  وزير فرهنگ و آموزش عالي و ديگر  مقامات ارشد اجرايي و علمي كشور برگزار گردد و چنين شد كه دومين دوره آن در نوزدهم بهمن سال 1367 در هتل استقلال تهران براي معرفي و قدرداني از 10 طرح تحقيقاتي ، 8 طرح ابتكاري و 4 مخترع  در حضور رئيس جمهور وقت برگزار شد.
سومين جشنواره خوارزمي با ويژگي پذيرش طرحهاي علوم پزشكي و علوم پايه (كاربردي و نظري ) علاوه بر طرحهاي فني مهندسي و تشكيل دبيرخانه جشنواره به عنوان تشكلي كه امور اجرايي پذيرش و ثبت و ضبط پرونده‌ها و هماهنگي گروههاي تخصصي ارزيابي و برنامه ريز ي هيات داوران و برگزاري مراسم را ساماندهي كند ، در نوزدهم بهمن سال 1368 با قدرداني از 3 مخترع ، 12 طرح تحقيقاتي  و 11 مبتكر برگزار گرديد و براي اولين بار طرحهاي دانش آموزي دبيرستاني نيز در اين جشنواره شركت داده شد كه به سه طرح برگزيده جوايزي اهدا شد. همچنين از طرف سازمان جهاني مالكيت فكري (WIPO) مدال طلا و لوح يادبود در اين دوره به نفر اول اختراع اعطاء شد تا سرآغازي باشد براي شروع تعاملات بين المللي و توسعه گستره فعاليتهاي دبيرخانه جشنواره خوارزمي كه هنوز عنوان بين‌المللي را به خود نگرفته بود.
چهارمين دوره جشنواره خوارزمي با رقابت 242 طرح علمي ثبت نام شده براي ارزيابي ، به معرفي  23 پژوهش ، اختراع و ابتكار انجاميد و 3 طرح دانش آموزي نيز از ميان 41 طرح رسيده به دبيرخانه به عنوان برگزيده معرفي گرديد. در طي اين دوره‌ها و برگزاري پي در پي جشنواره در هر سال به تدريج فرآيندها و آيين نامه‌هاي اجرايي و چگونگي گردش امور در دبيرخانه ، تقسيم وظايف و مسئوليت كارشناسي پژوهشكده‌ها و گروههاي تخصصي و هيات داوري نيز كاملتر و دقيقتر مي‌‌شد.
پنجمين جشنواره خوارزمي براي اولين بار به صورت منطقه‌اي و با شركت كشورهاي پاكستان ، تركيه ، افغانستان ، آذربايجان، تاجيكستان، لبنان، سوريه، عراق و كشورهاي حاشيه خليج فارس برگزار گرديد و به دو طرح برگزيده خارجي و نوزده طرح داخلي جوايز ارزنده‌اي تعلق گرفت.
در خصوص طرحهاي دانش‌آموزي نيز نخست هيئت‌هاي كارشناسي تشكيل و مقرر گرديد از هر استان حداكثر 3 طرح به معاونت فني و حرفه‌اي وزارت آموزش و پرورش معرفي شود و از آنجا طرحها به دبيرخانه جشنواره ارسال گرددكه نهايتا از ميان 35 طرح واصل شده سه طرح برگزيده و طراحان آن مورد تشويق و قدرداني قرار گرفتند.
ورود تحقيقات علوم انساني به اين رقابت و معرفي برگزيده در اين حوزه ، از ديگر ويژگيهاي اين دوره از جشنواره خوارزمي بوده است. در ضمن از اين دوره، علاوه بر كارشناسان كميته هاي تخصصي مستقر در سازمان  از نظرات متخصصين،  اساتيد و صاحب‌نظران ديگر مراكز تحقيقاتي براي داوري طرحها استفاده شد مانند  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي براي طرحهاي علوم پزشكي ، بخش علوم پايه از فرهنگستان علوم و همكاري مركز تحقيقات ساختمان وزارت مسكن در ارتباط با طرحهاي  رسيده به كميته عمران.
ششمين دوره جشنواره مصادف با چهاردهمين بهار استقلال با حضور 224 طرح از داخل و 30 طرح از ده كشور ديگر برگزار و به هيجده طرح داخلي و سه طرح برگزيده خارجي، جوايز و لوح تقدير رئيس جمهور ايران اهدا شد. در اين زمان جشنواره خوارزمي علاوه بر رقابت علمي _ صنعتي ، به  آئينه تمام نماي فعاليتها و دستاوردهاي هر ساله پژوهشگران ، نوآوران و صنعتگران كشور تبديل شده بود و به عنوان شاخصي براي برآورد تلاش و بازده فعاليت ، سنجش اولويتهاي تحقيقاتي سازمانها و دانشگاهها و گرايشهاي تكنيكي مراكز آموزشي تحقيقاتي در آن زمان مي‌توان از آن استفاده كرد.
در سال 1372 هفتمين دوره جشنواره با رقابت 222 طرح داخلي و 49 طرح از كشورهاي منطقه ، آفريقا و آسيا  شكل گرفت و براي اولين بار بخش دانش‌آموزي به صورت دو مرحله‌اي و با همكاري وزارت آموزش و پرورش برگزار شد و طي آن تعدادي از طرحهاي دانش‌آموزان استانهاي كشور در 9 بهمن مورد تقدير وزيران آموزش و پرورش و علوم و آموزش عالي قرار گرفتند و تعدادي از آنها جهت راهيابي به جشنواره معرفي و پس از داوري 3 برگزيده جهت دريافت لوح تقدير از رئيس جمهور انتخاب شدند و اين اولين جوانه برآمده از جشنواره خوارزمي بود كه در دوره سيزدهم به نهال جشنواره جوان خوارزمي تبديل شد همانگونه كه در سالهاي بعد جشنواره رازي براي تحقيقات علوم پزشكي و جشنواره بين‌المللي فارابي ويژه تحقيقات علوم انساني و اسلامي نيز از آن به ثمر نشست.
تحول ديگري كه در دوره هفتم شكل گرفت تفكيك طرحهاي تحقيقاتي به دو بخش كاربردي و بنيادي و تعيين شاخصهايي براي ارزيابي طرحها در اين زمينه ها بود به عبارتي طرحهاي تحقيقاتي با  توجه به  اين شاخص در مقايسه با يكديگر ارزيابي مي‌شدند. هشت كميته‌ تخصصي در اين دوره از جشنواره عبارت بودند از مكانيك،  صنايع شيميايي، الكترونيك و كامپيوتر ، عمران ، كشاورزي، علوم پايه ، علوم پزشكي و علوم انساني.
هيات داوران نيز متشكل از 17 نفر از مسئولين كميته هاي تخصصي ، اعضا هيئت علمي دانشگاهها و افراد زبده و كارشناس بودند كه در در مرحله اول طرح را در بين طرحهاي مشابه هم رشته ، امتياز دهي مي‌كردند و در مرحله دوم  طرحهاي رشته‌هاي مختلف با هم مقايسه شده  و چنانچه حد نصاب لازم را كسب مي‌نمودند به عنوان برگزيده معرفي مي‌شدند.
اولين خبرنامه جشنواره نيز در اين دوره طراحي و تدوين شد كه حاوي مطالبي با عنوان نگاهي به جشنواره هاي پيشين ، مصاحبه با دبير جشنواره دكتر كامران دانشجو، فهرست برگزيدگان شش دوره قبل به تفكيك نام محقق و مبتكر، عنوان طرح و رتبه كسب شده ، شرحي از روند اجرايي جشنواره ، گزارش اجمالي از بخش دانش‌آموزي جشنواره و گفتگو با يكي از طراحان برگزيده و مسئول كميته تخصصي صنايع شيميايي و فهرست طرحهاي برگزيده دوره هفتم به همراه عكس و خلاصه طرح است و اين خود آغازي بود بر چاپ بولتن يا خبرنامه‌هاي رنگي و كامل جشنواره بين المللي خوارزمي در دوره هاي  بعد،  كه  همه ساله در روز برگزاري جشنواره يك نسخه از آن در اختيار برگزيدگان و حاضرين در مراسم قرار مي‌گيرد و آمار و اطلاعات تحليلي و عكس و مشخصات طراح برگزيده و خلاصه طرحهاي همان دوره در آن ثبت است.
براي آگاهي از تعداد و اطلاعات طرحهاي برگزيده در هر دوره ، همه اطلاعات مندرج در 19 جلد خبرنامه منتشر شده جشنواره بين‌المللي خوارزمي در اين بيست و پنج سال،  به صورت مختصر در بخش انتهايي اين ويژه نامه آورده شده است.
در دوره‌هاي بعدي به دليل استقبال از جشنواره و افزايش تعداد طرحهاي شركت كننده در اين رقابت و همچنين تخصصي‌تر  شدن طرحها به تدريج تعداد كميته‌هاي تخصصي بيشتر شد و رشته‌هايي چون بيو تكنولوژي ، مهندسي پزشكي و متالورژي نيز در اين فهرست جاي گرفتند.
نهمين دوره جشنواره در سال 1374 در حالي برگزار گرديد كه با هماهنگي دفتر مقام معظم رهبري ، كميته علوم انساني جشنواره و حوزه علميه قم نيز فعاليت خود را آغاز كرده و با تشكيل دفتري به نام دين و دانش ، هياتي متشكل از اساتيد حوزه براي بررسي طرحها انتخاب شدند. در دوره نهم برگزيدگاني از ميان فضلاي حوزه با عنوان برگزيدگان دين و دانش در رشته هايي چون تفسير و علوم قرآني ، فلسفه و كلام و فقه و اصول معرفي و مورد تقدير قرار گرفتند. در همين دوره تلاش جديدي با همكاري وزارت آموزش و پرورش براي بين‌المللي كردن بخش دانش آموزي آغاز شد.
در ارديبهشت ماه همين سال اولين جشنواره، فرهنگي ، تحقيقاتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، به نام جشنواره تحقيقاتـي علوم پزشكــي رازي در دانشگاه تهران برگزار شد و با الگويي كه از جشنواره بين المللي خوارزمي وجود داشت اهداف خود را در حوزه تخصصي علوم پزشكي پي گرفت. در نتيجه طرحهاي پذيرش شده در اين موضوع در جشنواره بين المللي خوارزمي كاهش يافت و بيشتر به سوي رشته مهندسي پزشكي گرايش پيدا كرد.
دوره دهم جشنواره خوارزمي با 29 طرح برگزيده داخلي به انضمام يك طرح ويژه و 3 طرح از علوم حوزوي و 7 طرح دانش‌آموزي ، چهل مبتكر ، نوآور و پژوهشگر برجسته را به جامعه علمي كشور معرفي نمود. در ادامه پايه ريزي سال گذشته براي بين المللي كردن بخش دانش‌آموزي تعداد 46 طرح از 5 كشور دريافت شد كه سه طرح با انتخاب ستاد جشنواره در آموزش و پرورش به هيات داوران جشنواره خوارزمي راه يافت و يك طرح به عنوان برگزيده معرفي شد. اين دوره به لحاظ تعداد سازمانهاي و نهادهاي داخلي و بين‌ا‌لمللي حمايت كننده جشنواره بين‌المللي خوارزمي و تعيين جوايزي از طرف آنان براي برگزيدگان قابل توجه است از اين گروه برخي حاميان داخلي چون سازمان برنامه و بودجه ، ذوب آهن اصفهان ، دانشگاه صنعتي امير كبير، شركت آبسال ، وزارت صنايع ، وزارت امور خارجه را مي توان نام برد و  برخي سازمانهاي بين‌المللي چون WIPO, APCTT, UNESCO, TWAS و IFIA كه جوايزي چون مدال ، گواهينامه ، وجه نقد وكاپ به برخي برگزيدگان كه طرحهايشان با شاخصهاي آن سازمانها هماهنگي داشت اهدا نمودند.
طبق گزارشهاي موجود، در دهه اول جشنواره، طرحهاي ارائه شده در رشته‌هاي فني و مهندسي به ويژه برق و كامپيوتر ، مكانيك ، صنايع شيميايي و مهندسي مواد از كميت و كيفيت بيشتر و بالاتري برخوردار بوده و بيشتر برگزيدگان از اين گروهها مي‌باشند.

دوره يازدهم با رشدي حدود 60 درصد در پذيرش طرحهاي داخلي به خوبي نشانگر يك دهه فعاليت موثر و تثبيت شده سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در برگزاري اين مسابقه علمي و افزايش اعتبار و جايگاه اين جايزه نزد پژوهشگران و نوآوران كشور است. در اين دوره علاوه بر فعاليتهاي علمي و اجرايي دبيرخانه و كميته هاي تخصصي طبق روال سالهاي قبل، به دليل استقبال موسسات ، دانشگاهها و سازمانهاي تحقيقاتي وابسته به نيروهاي مسلح و صنايع دفاعي براي شركت در جشنواره بين‌المللي خوارزمي و با توجه به شرايط خاص اين نوع تحقيقات كه اغلب طرحهايي بزرگ و چند رشته‌اي بوده و از نظر نشر اطلاعات و چگونگي بازديد از طرحها در محل و عنوان مجريان و همكاران مي‌تواند داراي طبقه بنديهاي حفاظتي امنيتي مخصوص ‌باشند ، كميته تخصصي ديگري به نام كميته تخصصي دفاعي ايجاد شد كه  بررسي و ارزيابي طرحهاي دفاعي را با عنوان طرحهاي ويژه بر عهده گرفت. اين طرحها پس از بررسي و تعيين شاخصهاي مربوطه در كميته،  به عنوان طرح منتخب به هيات داوران ارجاع مي‌شوند تا داوري نهايي در قياس با ديگر طرحها و تعيين رتبه در خصوص آنها انجام شود.
در اين دوره كميته سازمان كنفرانس اسلامي در همكاريهاي  علمي و فناوري (COMSTECH) و كميته علوم و تكنولوژي براي توسعه پايدار در كشورهاي جنوب  (COMSETS)   نيز به جمع حاميان جشنواره بين المللي خوارزمي پيوستند.
از ديگر ويژگيهاي دوره يازدهم دعوت از پژوهشگران ايراني خارج از كشور است. از آنجايي كه تعداد كثيري از ايرانيان در خارج از كشور به فعاليتهاي تحقيقاتي مشغول بوده و بسياري از آنها به موفقيتهاي چشمگيري هم نائل آمده‌اند به منظور ايجاد ارتباط بهتر آنان با محققين داخلي و فرصت آشنايي  بيشتر آنان با جامعه علمي كشور  اين بخش به فعاليتهاي جشنواره بين المللي خوارزمي افزوده شد. كه در همين سال از ميان 14 طرح واصل شده به دبيرخانه جشنواره  2 طرح به عنوان برگزيده انتخاب و معرفي شد.
در بخش دانش آموزي نيز جشنواره خوارزمي با پذيرش 1862 طرح ، شاهد يك رشد 110 درصدي در اين زمينه بود.

دوره دوازدهم اولين گام براي تفكيك بخش جوان از جشنواره بين المللي برداشته شد بدين ترتيب كه طرحهاي دانشجويي مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري از جمع طرحهاي ثبت نام شده كنار گذاشته شد تا علاوه بر تمديد فرصت پذيرش طرحهاي دانشجويي و پايان نامه ها تا خرداد سال 1378،  ارزيابي آنها به همراه طرحهاي دانش‌آموزي سال تحصيلي 78-77 در بخش جداگانه اي به نام جوان انجام گردد و برگزيدگان طي مراسم مستقلي  مورد تقدير قرار گيرند. تعداد طرحهاي دانش آموزي در اين دوره به 2963 رسيد كه  رقم رشد اين بخش از جشنواره را با ده سال فعاليت به 200 درصد رساند و اين علامتي بود براي زايشي نو و ضرورت جداسازي جشنواره جوان خوارزمي از جشنواره بين‌المللي.

سيزدهمين دوره جشنواره بين المللي خوارزمي در بهمن ماه سال 1378 با معرفي 33 طرح داخلي ، 8 طرح خارجي و 2 طرح از ايرانيان خارج از كشور برگزار گرديد. آغاز استفاده از شبكه اينترنت و پست الكترونيكي در دبيرخانه جشنواره براي معرفي جشنواره و دريافت طرحها و مستندات يكي از ويژگيهاي اين دوره بود.
اولين جشنواره جوان خوارزمي نيز در همين سال با همكاري سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران و  وزارت آموزش و پرورش به سامان رسيد كه  از سال 1379 برگزاري آن به معاونت پژوهشي وزارت علوم تحقيقات و فناوري واگذار شد و جوانه دوره  هفتم خود درختي پربار و سايه گستر شد. تا سال 1383 پنج دوره ديگر از جشنواره جوان به مسئوليت مركز تحقيقات سياست علمي كشور برگزار شد و از سال 1384 مجددا برگزاري جشنواره جوان خوارزمي به دبيرخانه جشنواره در سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي بازگشت و از دوره هفتم تا كنون كه سيزدهمين دوره جشنواره جوان خوارزمي به طور مستقل برگزار شده و به حيات پربركت خود ادامه داده ،  جمع كثيري از جوانان دانش پژوه و نوآور و مبتكر را به جامعه علمي كشور معرفي نموده است.  در دوره‌هاي چهاردهم تا بيست و يكم  علاوه بر روند روبه رشد تعداد طرحهاي پذيرش شده، افزايش حجم كارهاي دبيرخانه، افزايش سطح جوايز نقدي و تعداد حاميان داخلي و خارجي جشنواره  چند تحول ديگر نيز در روند اجرايي آن به وجود آمد. در دوره پانزدهم با تاكيدي كه بر طرحهاي مهندسي معكوس و ارزش آنها در برنامه هاي كوتاه مدت توسعه وجود داشت در رده بندي طرحها بخش تحقيقات توسعه‌اي افزوده شد و از اين دوره طرحهاي تحقيقاتي  در سه رده پژوهشهاي بنيادي ، پژوهشهاي كاربردي و پژوهشهاي توسعه‌اي ارزيابي شدند. در دوره شانزدهم گروه هنر نيز به مجموعه كميته هاي تخصصي افزوده شد و طرحهايي در اين زمينه پذيرش شد. در دوره هفدهم خبرنامه جشنواره كه اولين نوع آن در دوره هفتم بسيار ساده و ابتدايي مانند يك نشريه داخل سازماني چاپ شد و به تدريج رنگي ، در قطع بزرگ و با اطلاعات كاملتري به چاپ مي‌رسيد به صورت دو زبانه (فارسي و انگليسي ) با اطلاعات كاملي از عنوان طرح،  نام محقق ، نام سازمان ، همكاران ،  موسسه هاي همكار و چكيده طرح به همراه عكس محقق و محصول طرح به چاپ رسيد در همين دوره اولين فرم تنديس جشنواره خوارزمي طراحي و ساخته شد. در دوره نوزدهم گروه تخصصي هوا فضا نيز تشكيل شد و به اين ترتيب 13 گروه تخصصي برق و كامپيوتر ، مكانيك ، علوم انساني ، كشاورزي ، علوم پزشكي ، علوم پايه ، صنايع شيميايي ، عمران ، متالورژي و مواد ، بيوتكنولوژي، صنايع ، هنر و هوا فضا مرحله اول ارزيابي طرحهاي پذيرش شده در دبيرخانه را انجام مي‌دادند. در همين دوره رده بندي جديد نوع و ماهيت طرحهاي پژوهش در 5 گروه تعريف شد كه تا كنون نيز باقي است و آن عبارت است از :
پژوهشهاي بنيادي ، پژوهشهاي كاربردي ،  پژوهشهاي توسعه‌اي ، اختراع ، ابتكار.
دوره 22 تا 25
در دوره بيست و دوم جشنواره با توجه به اينكه نخستين جشنواره فارابي ويژه تحقيقات علوم انسانی و اسلامی در بهمن ماه 1386 توسط وزارت علوم تحقيقات و فناوري برگزار گرديد و برگزاري سالانه آن براي شناسايي و معرفي برگزيدگان،  در حوزه نظری و کاربردی علوم انساني برنامه ريزي و هدف گذاري شد،  پذيرش طرحهاي علوم انساني در جشنواره بين المللي خوارزمي متوقف گرديد و اين سومين ثمر از عمر بيست ساله جشنواره خوارزمي بود. در ضمن به همين دليل نمودار تعداد طرحهاي پذيرفته شده در اين سال كاهش تا 854 طرح را نشان مي‌دهد كه در واقع ناشي از حذف فعاليت گروه تخصصي علوم انساني جشنواره است. از همين دوره طرح مكانيزه كردن سيستمهاي ثبت نام و ارزيابي و داوري طرحها آغاز شد و نرم افزار متناسب با نيازهاي دبيرخانه جشنواره براي نظارت و پيگيري جريان امور از ثبت نام تا ارجاع به گروهها ، مراحل ارزيابي ، نظرات كارشناسان و مديران گروههاي تخصصي ، نتايج بازديدها ،  امتيازات داده شده به هر طرح و نتيجه نهايي در ارجاع آن به هيات داوران طراحي و پياده سازي شد. البته پيش از اين نيز سيستمهايي براي آمار گيري و ثبت و ضبط اطلاعات مورد استفاده قرار مي‌گرفت كه به تدريج تكميل شد و هنوز هم اصلاح و بازنگري و به روز رساني اين سيستمها ادامه دارد و استفاده از قابليتهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات براي تسريع و تسهيل امور اجرايي بخش مهمي از فعاليتهاي دبيرخانه را به خود اختصاص مي دهد. ولي ثبت نام الكترونيكي در جشنواره بين المللي خوارزمي رسما از دوره 23 آغاز گرديد . در دوره بيست و چهارم استفاده از داوران بين المللي در ارزيابي طرحها در دستور كار دبيرخانه قرار گرفت و فرآيند جشنواره خوارزمي به عنوان نهاد علمي جهان اسلام كليد خورد. البته اين موضوع در دوره شانزدهم و برخي دوره هاي بعد از آن مورد استفاده قرار گرفته بود ولي با ايجاد سيستم مكانيزه و ارسال و دريافت الكترونيكي و امكان دسترسي داور به پرونده طرح و ضمائم آن و اعلام نظر از طريق سيستم مكانيزه  اين قابليت به ديگر ارزشمنديهاي جشنواره بين‌المللي خوارزمي افزوده شد.
بيست و پنجمين دوره جشنواره بين‌المللي خوارزمي هم زمان با بزرگداشت سي‌ و سومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با مجموع 1357 طرح پذيرش شده و 30 طرح برگزيده در سالن همايش صدا و سيما برگزار گرديد جشنواره‌اي كه با ربع قرن تداوم توانست جايگاه خود را در بين دانش‌پژوهان، فناوران و صاحب نظران عرصه علم و صنعت به عنوان معتبرترين رويداد علمي و فناوري كشور تثبيت نمايد و از حمايت بسياري از نهادها و مراكز علمي جهان برخوردار گردد.

منبع: سایت رسمی جشنواره ی خوارزمی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه پیامکی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین اخبار سایت مطلع میشوید

آمار بازدیدکنندگان

امروز149
دیروز212
ابن هفته361
این ماه7396
در مجموع477168

آی پی بازدیدکنندگان : 34.204.36.101
Unknown ? Unknown Tue 25 Jun 2019 20:23

تماس با ما

  • تلفن: 02122301935
شما اینجا هستید: خانه > مقالات > درباره ی جشنواره ی خوارزمی