تورج منتظری شاه توریشيعه به روايت فوکوياما

شيعه به روايت فوکوياما
در سال 1986 يعني در اوج پيروزي هاي رزمندگان اسلام در جبهه مقاومت عليه استکبار جهاني ، فرانسيس فوکوياما در کنفرانسي در اورشليم تحت عنوان " بازنشناسي هويت شيعه " که توسط صهيونيستها برگزار شد ، گفت  شيعه پرنده ايست که افق پروازش خيلي بالاتر از تيرهاي ماست ، پرنده اي که دو بال دارد ، يک بال سبز و يک بال سرخ ، بال سبز اين پرنده همان مهدويت و عدالتخواهي اوست ، چون شيعه در انتظار عدالت به سر ميبرد،  اميدوار است و انسان اميدوار هم شکست ناپذير است . 
او همچنين گفت : نمي توانيد انساني را تسخير کنيد که مدعي است کسي خواهد آمد که در اوج ظلم و جور ، دنيا را پر از عدل و داد خواهد کرد . شيعه با اين دو بال ، افق پروازش خيلي بالاست و تيرهاي زهر آگين سياسي ، اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي ، اخلاقي و .... به آن نمي رسد.
از نظر فوکوياما شيعه بعد سوم هم دارد که بسيار مهم است . اين پرنده ،  زرهي به نام ولايت پذيري بر تن دارد . در بين کليه مذاهب اسلامي ، شيعه تنها مذهبي است که نگاهش به ولايت فقهي است . يعني فقيه مي تواند ولايت داشته باشد . اين نگاه ، برتر از نظريه نخبگان افلاطون است . 

شايد اين استدلال هاي قوي را از نظريه پردازان شيعه هم کم شنيده باشيم که فوکوياما به عنوان يکي از معماران نظريه هاي دنياي نو به زبان مي آورد . 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه پیامکی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین اخبار سایت مطلع میشوید

آمار بازدیدکنندگان

امروز112
دیروز292
ابن هفته1680
این ماه4185
در مجموع439453

آی پی بازدیدکنندگان : 54.210.61.41
Unknown ? Unknown Sat 16 Feb 2019 07:34

تماس با ما

  • تلفن: 02122301935
شما اینجا هستید: خانه > مقالات > شيعه به روايت فوکوياما