تورج منتظری شاه توریالکتریسیته

 1)    یک تیغه ی پلاستیکی را با پارچه ی پشمی مالش می دهیم در تیغه ی پلاستیکی چه نوع باری به وجود می اید؟ این بار چگونه ایجاد شده است؟ در پارچه ی پشمی چه نوع ؟ باری ایجاد شده است

2)    یک تیغه ی شیشه ای را با پارچه ی پشمی مالش می دهیم . در تیغه ی شیشه ای چه نوع باری به وجود می اید ؟ این بار چگونه ایجاد شده است؟ در پارچه چه نوع باری ایجاد شده است؟

3)    یک میله ی الومینیومی را با یک پارجه مالش می دهیم . ایا در ان بار الکتیریکی ایجاد می شود ؟چرا؟

4)   در یک لیتر مس حدود  الکترون ازاد وجود دارد.فرض کنید که در هر ثانیه بتوانید یک میلیارد الکترون را بشمارید چند سال طول می کشد تا بتوانید الکترون های ازاد موجود در  سه لیتر مس را بشمارید. برای محاسبه ی یک سال را تقریبا  ثانیه در نظر بگیرید.

5)    برای انکه در جسم بدون باری بار الکتریکی مثبت80 میکرو کولن ایجاد شود . چه تعداد الکترون می بایست از ان گرفته شود ؟

6)    برای انکه در جسم بدون باری بار الکتریکی منفی 2/11 میلی کولن ایجاد شود چه تعداد الکترون می بایست به ان داده شود؟

7)    از جسم بدون باری شش میلیارد الکترون گرفته ایم نوع ومقدار بار جسم چگونه خواهد شد؟

8)     (الف ) عدد اتمی کلسیم برابر بیست است بار الکتریکی هسته کلسیم چه قدر است؟ (ب) اتم کلسیم چند کلون بار الکتریکی منفی دارد؟ (ج) بار الکتریکی اتم کلسیم چه اندازه است؟

9)     (الف) یک کولن بار مثبت از چند پروتن تشکیل شده است؟ (ب) یک کولن بار منفی از چند الکترون تشکبل شده است؟ (ج) چند نوترون یک کولن خواهد شد؟

10)دو کره ی فلزی که روی پایه های چوبی قرار دارند موجود است .می خواهیم با روش القای بار الکتریکی در یکی بار مثبت ودر دیگری بار منفی ایجاد کنیم برای یان کار از یک تیغه ی شیشه ای و یک پارچه ی ابریشمی استفاده می کنیم. روش را شرح دهید

11) در ازمایش قبل ایا از تیغه ی شیشه ای باری به کره ی فلزی منتقل می شود؟ ایا پایستگی بار الکتریکی برقرار است؟

12) شرح دهید چگونه می توانیم در یک کره ی فلزی بدون بار به روش القا بار منفی ایجاد کنیم؟

13) یک تیغه ی شیشه ای را با پارچه ی ابریشمی مالش می دهیم وسپس به کلاهک برق نمای بدون بار تماس می دهیم. ایا ورقه طلا از تیغه ی فلزی دور می شود چرا؟

14) یک برق نمای بدون بار داریم . اگر یک جسم بار دار با بار مثیت به ان نزدیک کنیم چه خواهد شد؟ اگر دوباره جسم را دور کنیم چه خواهد شد؟

15) چگونه می توانی به روش القا در یک برق نمای بدون بار بار الکتریکی منفی ایجاد کنیم ؟ مراحل را شرح دهید

16) اگر جسمی  بدون بار را به کلاهک یک الکتروسکوپ باردار نزدیک کنیم ایا تغییری در زاویه ی ورقه ی طلا و تیغه ی فلزی ایجاد می گردد؟

17) (الف) اگر جسمی بار دار را به ارامی واز فاصله ی مناسب به کلاهک الکتروسکوپ باردار نزدیک کنیم ایا تغییری در زاویه ورقه و تیغه ایجاد می شود ؟ چرا؟ (ب) ایا به این ترتیب می توان پی برد که جشم بار دار است یا خیر؟

18) انرژی پتانسیل گرانشی جسمی 700 ژول و جرم ان 14 کیلوگرم است انرژی پتانسیل گرانشی واحد جرم ان چقدر است ؟ پتانسیل گرانشی ان چه طور ؟

19) انرژی پتانسیل گرانشی دو جسم با هم برابر است اگر پتانسیل گرانشی اولی سه برابر دومی باشد جرم اولی چند برابر دومی است؟

20) سنگی به جرم 100 کیلو گرم را تا ارتفاع 25 متری بالا می بریم پتانسیل گرانشی ان چه قدر خواهد شد؟ اگر سنگی دیگر به جرم 50 کیلو گرم را تا همان ارتفاع بالا ببریم پتانسیل گرانشی ان چه قدر خواهد شد ؟ انرژی پتانسیل گرانشی این دو سنگ چه قدر است؟

21) دو منبع اب داریم جرم اب در منبع اول 2تن و در دومی 5/2 تن می باشد دو منبع را به هم وصل می کنیم  اب از کدام منبع به منبع دیگری جریان پیدا می کند؟

22) دو منبع اب داریم با استفاده از رابطه ی u=mgh در می یابیم که انرژی پتانسیل در منبع اول 300 کیلو ژول ودر ظرف دوم 25 کیلو ژول است. اگر شیر اتصال بین دو منبع را باز کنیم اب کدام منبع به منبع دیگر راه پیدا می کند؟

23) فرض کنید منبع اول در مساله ی 21 همان منبع اول در مساله ی 22 است و منبع دوم در مساله ی 21 همان منبع 2 در مساله ی 22 است حال پاسخ چگونه است؟

24)(الف) بدون محاسبه بگویید ارتفاع اب در کدام منبع بیشتر است ؟ (ب) حال ارتفاع هر یک از دو منبع را از رابطه ی پتانسیل گرانشی بدست اورید ؟

25)0الف) دو کره ی رسانا با اندازه های متفاوت داریم که هر دو بر روی پایه ی عایقی نصب شده اند بار اولی مثبت 5 کولن ودیگری 7 کولن است اگر کره ها را با سیم مسی نازکی  به یک دیگر وصل کنیم بار الکتریکی از کدام به دیگری شارش پیدا می کند؟(ب) اگر دو کره شبیه و هم اندازه بودند چه طور ؟

26) دو کره ی رسانا بااندازه های متفاوت داریم که هر دو بر روی پایه ی عایقی نصب شده اند و هر دو دارای بار الکتریکی مثبت می باشند . انرژی پتانسیل الکتریکی ذخیره شده در کره ی اول 30ژول و در کره ی دوم 56 ژول است . اگر کره ها را با سیم نازکی به هم وصل کنیم بار مثبت از کدام کره به دیگری شارش پیدا می کند ؟

27) فرض کنید کره ی اول در قسمت (الف) مساله ی 25 همان کره ی اول در مساله ی 26 وکره ی دوم در قسمت (الف) مساله ی 25 همان کره ی دوم در مساله ی 26 باشد در این صورت پاسخ چگونه است؟

28) (الف) در مساله ی قبل اختلاف پتانسیل الکتریکی دو کره چند ژول بر کولن است ؟(ب)این مقدار چند ولت است

29) دو کره ی رسانا با بار یکسان q + داریم شعاع یکی از دیگری کمتر است پتانسیل الکتریکی کدام یک بیشتر است؟ (رهنمایی: اگر دو کره رسانا را با یک سیم رسانا به هم وصل کنیم بار از کدام کره به کدام کره می رود ؟یک استدلال ارائه کنید)

30) (الف) اگر یک پروتون از قطب مثبت یک پیل 5/1 ولتی به قطب منفی ان برود چند ژول انرژی ازاد خواهد شد؟ (ب) اگر بخواهیم یک پروتون را از قطب منفی یک باتری 5/1 به قطب مثبت ان ببریم چه میزان میبایست انرژی مصرف کنیم؟

31) پتانسیل الکتریکی دورسانا با هم برابر است ولی بار اولی پنج برابر بار دومی است. انرژی پتانسیل الکتریکی کدام یک بیشتر است؟ چند برابر؟

32) 5پیل5/1 ولتی را مطابق شکل پشت سرهم قرار می دهیم . اگر انرژی پتانسیل الکتریکی واحد بار قطب منفی پیل (1) 4- ولت باشد پتانسیل الکتریکی قطب مثبت ان چقدر است؟ پتانسیل الکتریکی قطب مثبت و منفی پیل های دیگر چقدر است ؟ اختلاف پتانسیل الکتریکی دو سر باتری حاصل چند ولت است ؟                                                      

33) نیروی محرکه ی یک باتری 12 ولت است اگر درون پیل یک کولن بار مثبت از قطب منفی به قطب مثبت برود چه مقدار انرژی لازم است؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه پیامکی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین اخبار سایت مطلع میشوید

آمار بازدیدکنندگان

امروز289
دیروز320
ابن هفته289
این ماه3549
در مجموع503740

آی پی بازدیدکنندگان : 3.227.240.31
Unknown ? Unknown Tue 15 Oct 2019 01:00

تماس با ما

  • تلفن: 02122301935
شما اینجا هستید: خانه > سوالات > متوسطه دوره دوم > اول متوسطه > فصل سوم: الکتریسیته > الکتریسیته